Historie plemene

Historie těchto malých chlupatých psů sahá až do doby 800 let p. n l.
Stejně jako Tibetská doga, Tibetský teriér, Shih-tzu a Tibetský španěl patří i Lhasa Apso mezi tibetská plemena. Předpokládá se, že název pleneme Lhasa Apso je odvozen od názvu hlavního města - Lhasy. Slovo "Apso" pak od slova "Rapso" - což je označení pro dlouhostrsté tibetské kozy, ale i psy, celé pokryté srstí. Bohatá srst lhasáčkům umožňovala život v drsných klimatických podmínkách. Chránila je před sněhem,deštěm, větrem, ale na druhou stranu i před sluncem.

02.jpg

Malí chlupatí psi byli po celém Tibetu, ale nejvíce sechovali v oblastech kolem Lhasy, v domech hodnostářů, klášterech a v Potale - paláci Dalajlámů, jako ostražití hlídači.
Svatí mužové věřili, že do těla Lhasa Apso vstoupí duše jeho zemřelého pána a svému majiteli během života přináší štěstí - proto se o něm mluví jako o dárci štěstí. Lhasáčka nebylo možno koupit, dal se získat pouze darem.
Do Evropy, především do Velké Británie, přicházeli první Lhasa na přelomu 19. a 20.století. První odchovy se objevili na výstavě v r.1901. Z počátku nebylo plemeno přesně definované - větší psi byli přiřazováni k Tibetským terriérům a menší ke Lhasa Apso.

Velkou zásluhu na sjednocení chovu měl díky psům, které přivezl ze své diplomatické mise v Tibetu a dostal je darem od 13. Dalajlámy, C.Suydam Cutting. Na těchto psech byla založena jedna z prvních linií, proslulá chovatelská stanice ,,HAMILTON FARM´S".
Standard plemene byl uznán v r. 1934.
Ve středí Evropě byl první zápis do Plemenné knihy proveden v r. 1957 a to ve Švýcarsku.
Prvním zapsaným psem do Plemenné knihy v Čechách byl pod č.1/77/72 pes KOMO dovezený z Indie paní Dagmar Marenčákovou.
První vrh se narodil dne 25.1.1980 v chovatelské stanici,, Z ÚDOLÍ LEKNÍNŮ" paní Ježkové.
Lhasa je typický společenský pes. Inteligence ani sebevědomí mu rozhodně nechybí. Pod bohatou srstí se skrývá tělo i srdce sportovce.Miluje procházky,výborně běhá,skáče a rád šplhá na vše možné. Proto má velmi dobré předpoklady i pro cvičení agility. Přesto že má pohyb rád, nevynucuje si ho. Rád bude vaším společníkem i při čtení knihy, nebo při sledování televize.
Tito hrdí psíci milují své lidi a k cizím většinou zachovávají odměřený odstup.
Lhasa Apso jsou milí,něžní,veselí, někdy urážliví a pěkně paličatí.
Každý pes či fenka je originál.
Přejme si, aby byli i u Vás ,,originálem", který budete chránit a milovat po celý jejich život !